Herning-området

//Herning-området
Herning-området 2017-10-29T23:23:18+00:00

DMK-Herning: Program for 2018

Lydighedstræning

For unghunde klasse og for åben klasse/øvede hunde.

Vi starter søndag d.14/01 kl. 10.00 i Haunstrup Brunkulslejre. Man finder klubhuset ved Brunkulslejrene mellem Fjelstervang og Haunstrup.

For nærmere information, så kontakt aktivisterne pr. telefon.

Vi vil starte med en let gang træning. Efterfølgende vil der være kaffe og rundstykker.

Alle der har en Münsterländer er meget velkommen til at møde op.

Følgende datoer vil der være træning: d.21/01. d. 28/01. d. 04/02. d. 11/02.d. 18/02. d. 25/02. Afslutning d. 04/03. kl. 10.00.

Apportering

Unghunde klasse (DJU apportering) Åben klasse/øvede hunde Vand-, Slæb- og Apportering + Ræveapportering)

Vi starter tirsdag d. 03/04. kl. 19.00 i Haunstrup Brunkulslejre. De efterfølgende træningsdage er d. 10/04. d. 17/04. d. 24/04. d. 1/05. d. 08/05. d. 15/05. d. 22/05. d. 29/05. d. 05/06. Afslutning d. 12/06. kl. 18.00

Ekstra træning Vand-, Slæb- og Apportering

For hunde der påtænkes tilmeldt anerkendt prøve. Tirsdage kl- 19.00. d.17/07. d. 24/07. d. 31/07. d. 07/08.

Schweisstræning

Kommer på senere, når vi har datoer og terræn på plads, men vi forventer opstart maj / juni.

Andre nyheder

DMK-Herning: Resultater fra lydighedsafslutning 2016

Her følger resultater fra lydighedsafslutning i DMK-Herning afholdt den 6. marts 2016: Unghundeklasse, max 50 point: Ejer/Fører Navn Stambogsnr. Point Præmie Lars Nielsen Sneppegården Casey DK05722/2015 49 1. vinder, pokal John Bang Mathiasen Fredensvejs Foucault [...]

By | marts 7th, 2016|DMK lokalt, Herning-området, Resultater|0 Comments

DMK-Herning: Resultat fra apporteringsafslutning den 16. juni 2015

Unghunde klasse max 30 point Hannibal xxx E. & F. Kim Friis Pokal 1.vinder 29 point Uldjydens Oline (Laika) dk11992/2014 E. & F. Flemming Kristensen Pokal 2.vinder 29 point Munsterledet's Gina dk10834/2014 E. & F. [...]

By | juli 29th, 2015|DMK lokalt, Herning-området|0 Comments

DMK-Herning: Resultater fra lydighedsafslutning 2015

Unghundeklasse max 50 point Rikki F.Mike Benjamin Olsen Pokal 1.Vinder 50 point Fuglevang's Quato dk05725/2014 F. Jesper Skannerup Førerpokal 2.Vinder 50 point Uldjydens Oline (Laika)dk11992/2014 F. Flemming Kristensen 3 Vinder 47 point Münsterledet's Gina dk10834/2014 [...]

By | marts 10th, 2015|DMK lokalt, Herning-området, Resultater|0 Comments

Seneste resultater

Resultat(er) fra DJU Slæb og Apporteringsprøve ved Herning den 14-07-2018

DK08344/2015 Sparvath’s Asco
Ejer og fører: Carsten Klitgaard
Ikke bestået
Af: |16-07-2018 13:11|

Resultat(er) fra DMK Schweissprøve ved Bording den 07-07-2018

dk05878/2016 Lajgaard Bundy
Ejer og fører: Kurt Bagger Jensen
1. præmie
dk15890/2016 Caos
Ejer og fører: Karl H. Hamann
1. præmie
dk09041/2016 Trehøjens Django
Ejer og fører: Tommy Nielsen
1. præmie
Af: |8-07-2018 11:28|

Resultat(er) fra DMK Ræveslæb ved Bygholm Landbrugsskole, Horsens den 29-06-2018

dk18596/2015 Fredensvej’s Foucault
Ejer og fører: John Bang Mathiasen
Ikke bestået
Af: |29-06-2018 20:25|

Resultat(er) fra DMK udstilling i Bygholm Landbrugsskole (50 års jubilæumsudstilling) den 29-06-2018

Åben klasse

DK10834/2014 Münsterledet’s Gina
Ejer og fører: Gerhard Lauridsen
Excellent

Juniorklasse

dk08843/2017 Sif
Ejer og fører: Finn Nederby
Excellent, 1. vinder

Brugsklasse

DK09409/2015 Bali
Ejer og fører: Svend Aage Poulsen
Excellent
Af: |29-06-2018 21:44|

Resultat(er) fra DMK Ræveslæb ved Viborg den 10-06-2018

dk18596/2015 Fredensvej’s Foucault
Ejer og fører: John Bang Mathiasen
Ikke bestået
DK08344/2015 Sparvath’s Asco
Ejer og fører: Carsten Klitgaard
Ikke bestået
Af: |10-06-2018 14:04|

Resultat(er) fra Korthaarklubben Schweissprøve ved Torsted den 06-05-2018

dk18965/2015 Vestjyden’s Fendi
Ejer og fører: Anette Haugaard
3. præmie
dk18596/2015 Fredensvej’s Foucault
Ejer og fører: John Bang Mathiasen
1. præmie
Af: |7-05-2018 07:18|

Resultat(er) fra DRK Schweissprøve ved Aars Skov den 21-04-2018

dk18965/2015 Vestjyden’s Fendi
Ejer og fører: Anette Haugaard
1. præmie
Af: |24-04-2018 14:34|

Resultat(er) fra DJ Markprøve ved Vigsø den 12-04-2018

DK06371/2015 Vestjyden’s Ela
Ejer og fører: Jacob Mærsk Jensen
Åben klasse, 0
Af: |13-04-2018 21:18|

Resultat(er) fra FJD Markprøve ved Hobro den 06-04-2018

dk18596/2015 Fredensvej’s Foucault
Ejer og fører: John Bang Mathiasen
Åben klasse, 0
DK09409/2015 Bali
Ejer og fører: Svend Aage Poulsen
Åben klasse, 0
Af: |6-04-2018 22:00|

Resultat(er) fra FJD Markprøve ved Ringkøbing den 03-04-2018

DK06371/2015 Vestjyden’s Ela
Ejer og fører: Jacob Mærsk Jensen
Åben klasse, 0
Af: |9-04-2018 13:58|

Resultat(er) fra DJ Markprøve ved Egeris den 29-03-2018

dk18595/2015 Fredensvej’s Figo
Ejer og fører: Finn H. Nielsen
Åben klasse, 0
dk18965/2015 Vestjyden’s Fendi
Ejer og fører: Anette Haugaard
Åben klasse, 0
Af: |4-04-2018 20:10|

Resultat(er) fra DMK Markprøve ved Rejsby-Ballum den 25-03-2018

DK09409/2015 Bali
Ejer og fører: Svend Aage Poulsen
Åben klasse, 3. præmie
DK08344/2015 Sparvath’s Asco
Ejer og fører: Carsten Klitgaard
Åben klasse, 0
dk15890/2016 Caos
Ejer og fører: Karl H. Hamann
Åben klasse, 0
dk18595/2015 Fredensvej’s Figo
Ejer og fører: Finn H. Nielsen
Åben klasse, 0
dk18596/2015 Fredensvej’s Foucault
Ejer og fører: John Bang Mathiasen
Åben klasse, 0
Af: |26-03-2018 13:18|

Resultat(er) fra DMK VJP ved Rejsby / Ballum ( UT ) den 25-03-2018

dk08843/2017 Sif
Ejer og fører: Finn Nederby
Ikke bestået
dk09956/2017 Aiko
Ejer og fører: Lars Laursen
Ikke bestået
Af: |26-03-2018 17:15|
Verner Vestergaard
Verner VestergaardKontaktperson
Nørholmvej 11, Hoven, 6880 Tarm
Tlf. 75 34 32 61 / 60 49 02 09
Jytte Thomsen
Jytte ThomsenAktivist
P. O. Pedersensvej 5, 7500 Holstebro
Tlf. 97 42 92 96
Gustav Klemmensen
Gustav KlemmensenAktivist
Plantagevej 6, Vorgod Østerby, 6920 Videbæk
Tlf. 97 16 63 81 / 50 95 31 01
Gerhard Lauridsen
Gerhard LauridsenAktivist
Kollerhus 5, 8600 Silkeborg
Tlf. 24 67 85 74