Københavns-området

//Københavns-området
Københavns-området 2018-11-04T22:06:45+00:00

Kommende begivenheder

jan 05

DMK-København: Lydighedskursus

5. januar 2019 @ 11:00 - 12:00
jan 12

DMK-København: Lydighedskursus

12. januar 2019 @ 11:00 - 12:00
jan 19

DMK-København: Lydighedskursus

19. januar 2019 @ 11:00 - 12:00
jan 26

DMK-København: Lydighedskursus

26. januar 2019 @ 11:00 - 12:00
feb 02

DMK-København: Lydighedskursus

2. februar 2019 @ 11:00 - 12:00
feb 09

DMK-København: Lydighedskursus

9. februar 2019 @ 11:00 - 12:00
feb 10

DMK-København: Introduktion til markarbejde

10. februar 2019 @ 09:00 - 15:00
feb 16

DMK-København: Lydighedskursus

16. februar 2019 @ 11:00 - 12:00
feb 17

DMK-København: Introduktion til markarbejde

17. februar 2019 @ 09:00 - 15:00
feb 23

DMK-København: Lydighedskursus

23. februar 2019 @ 11:00 - 12:00

Andre nyheder

Nekrolog: Farvel til 2 veteraner, Erik Jørgensen og Sven Schou

Erik Jørgensen blev 75 år, og døde den, 6. september 2018. Erik var aktiv aktivist i 01-02 området, Frederiksborg Amt, i dag kaldet DMK-Kbh, og Erik havde til tider et meget farverigt ordsprog på træningspladsen, ikke [...]

By | oktober 22nd, 2018|Categories: Københavns-området|0 Comments

DMK-København: Resultater fra lydighedsafslutning 2018

Så fik vi afsluttet en skøn dag ved Vallensbæk Jagtforening - den store lydighedsafslutning, hvor der blev vist flot lydighedsarbejde med hundene i alle klasser. Som det er med prøver, går nogle hjem med præmier, [...]

By | marts 4th, 2018|Categories: DMK lokalt, Københavns-området, Resultater|0 Comments

Invitation til Informationsaften om UT og AT den 14. februar i Dragør

Foråret nærmer sig og det betyder UT (Unghundetest) tid, og i den forbindelse vil DMK København invitere til informationsaften omkring testen, og den efterfølgende AT (Avlshundetest) test til efteråret. Hvor: Dragør Strandjagtforening, Strandlinien 3, 2791 [...]

By | januar 31st, 2018|Categories: Aktiviteter, DMK lokalt, Københavns-området|0 Comments

DMK-København: Resultater fra lydighedsafslutning 2017

Hvalpeklasse: Hundens navn Stambogsnr. Fører Resultat Luna DK14335/? Malene Krarup 129 points 2. Pr 1. V Bes - Hans C. Olesen 100 points 3 Pr  Klasse 1: Hundens navn Stambogsnr. Fører Resultat Balou [...]

By | marts 17th, 2017|Categories: DMK lokalt, Københavns-området, Resultater|0 Comments

Seneste resultater

Resultat(er) fra DJU Markprøve ved Sydjylland den 14-10-2018

DK18217/2014 Aura
Ejer og fører: KennethHansen
Danmarksmesterskab, Udgået
Af: |14-10-2018 14:35|

Resultat(er) fra DJU Fuldbrugsprøve ved Randbøl den 11-10-2018

DK18217/2014 Aura
Ejer og fører: KennethHansen
Ikke bestået, 213 point
Af: |12-10-2018 20:29|

Resultat(er) fra DJ Markprøve ved Slagelse den 07-10-2018

DK18217/2014 Aura
Ejer og fører: KennethHansen
International Vinderklasse, Udgået
Af: |8-10-2018 07:53|

Resultat(er) fra DMK Markprøve ved Korsør den 30-09-2018

DK18217/2014 Aura
Ejer og fører: KennethHansen
International Vinderklasse, 2. vinder, CK
dk10002/2009 Rico
Ejer og fører: Ulrik Bach Pedersen
International Vinderklasse, Udgået
Af: |30-09-2018 20:12|

Resultat(er) fra DMK Markprøve ved Korsør den 29-09-2018

DK03137/2015 Uldjydens Puk
Ejer og fører: Johnni Jarlgren
Åben klasse, 0
DK18217/2014 Aura
Ejer og fører: KennethHansen
Åben klasse, 1. præmie
DK10837/2014 Münsterledet’s Gabbie
Ejer og fører: Pernille Legind
Åben klasse, 0
Af: |29-09-2018 18:54|

Resultat(er) fra FJD Markprøve ved Haslev den 08-09-2018

DK10837/2014 Münsterledet’s Gabbie
Ejer og fører: Pernille Legind
Åben klasse, 0
Af: |10-09-2018 11:06|

Resultat(er) fra DJ Markprøve ved Holbæk den 02-09-2018

DK10837/2014 Münsterledet’s Gabbie
Ejer og fører: Pernille Legind
Åben klasse, 0
Af: |4-09-2018 09:52|

Resultat(er) fra DJ Jægerforbundets Udvidet Apporteringsprøve ved Krogenberg Hegn den 12-08-2018

DK04666/2011 Farum Linux
Ejer og fører: Dorthe Skougaard
Bestået, RK 222 point
DK10837/2014 Münsterledet’s Gabbie
Ejer og fører: Pernille Legind
Bestået, RK 226 point
Af: |20-08-2018 15:10|

Resultat(er) fra DJ DJU Apporteringsprøve ved Sorø den 04-08-2018

DK06333/2012 Fredensvej’s E’djinn
Ejer og fører: Vibeke Barskov
Bestået, 28 point
Af: |4-08-2018 20:18|

Resultat(er) fra Ukendt DJU Apporteringsprøve ved Lammefjordens Jagtforening (Irsk Setter Klub) den 30-07-2018

DK09070/2015 Elverdams Hannibal
Ejer og fører: Shirine Khattar
Bestået, 27 point
Af: |31-07-2018 11:01|

Resultat(er) fra DJ DJU Apporteringsprøve ved Stenlille (Racedyst Sjælland), KLM 4 vinder, den 29-07-2018

DK18217/2014 Aura
Ejer og fører: KennethHansen
Bestået, 30 point
Af: |30-07-2018 12:54|

Resultat(er) fra DMK udstilling i Bygholm Landbrugsskole (50 års jubilæumsudstilling) den 29-06-2018

Brugsklasse

DK06333/2012 Fredensvej’s E’djinn
Ejer og fører: Vibeke Barskov
Excellent

Championklasse

DK15815/2012 Capella vom Schlingenufer
Ejer og fører: Johnny Schamaitat
Excellent, 1. vinder, CK
Af: |29-06-2018 21:27|

Resultat(er) fra DJU Slæb og Apporteringsprøve ved Ribe den 23-06-2018

DK18217/2014 Aura
Ejer og fører: KennethHansen
Bestået, 29 point
Af: |23-06-2018 22:17|

Resultat(er) fra DMK DMKs Apporteringsprøve ved Ringe den 27-05-2018

DK04666/2011 Farum Linux
Ejer og fører: Dorthe Skougaard
Ikke bestået
Af: |13-06-2018 11:55|

Resultat(er) fra DJ Schweissprøve ved Næstved den 05-05-2018

DK04666/2011 Farum Linux
Ejer og fører: Dorthe Skougaard
2. præmie
Af: |14-05-2018 19:00|

Resultat(er) fra DJ Markprøve ved Næstved den 02-04-2018

DK10837/2014 Münsterledet’s Gabbie
Ejer og fører: Pernille Legind
Åben klasse, 0
DK15815/2012 Capella vom Schlingenufer
Ejer og fører: Johnny Schamaitat
Åben klasse, 1. præmie
Af: |2-04-2018 20:26|

Resultat(er) fra DJ Markprøve ved Vestsjælland den 29-03-2018

DK10837/2014 Münsterledet’s Gabbie
Ejer og fører: Pernille Legind
Åben klasse, 0
Af: |3-04-2018 13:55|

Resultat(er) fra DMK Markprøve ved Rejsby-Ballum den 25-03-2018

DK03137/2015 Uldjydens Puk
Ejer og fører: Johnni Jarlgren
Åben klasse, 0
DK10837/2014 Münsterledet’s Gabbie
Ejer og fører: Pernille Legind
Åben klasse, 0
Af: |26-03-2018 13:28|
Ulrik Bach Pedersen
Ulrik Bach PedersenKontaktperson
Bregnevej 8, Himlingøje, 4652 Hårlev
Tlf. 56 57 02 56 – 20 20 58 55
Richard A. Møller
Richard A. MøllerFormand
Vibemosen 44, 2670 Greve Strand
Tlf. 21 45 62 44
Finn B. Thomsen
Finn B. ThomsenKasserer
Bregnevænget 61, 3050 Humlebæk
Tlf. 30 60 55 04
Jens Hejndorf
Jens HejndorfAktivist
Hjørneagervej 18R, 2650 Hvidovre
Tlf. 36 49 47 82
Søren Olsen
Søren OlsenAktivist
Irlandsvej 7, 2300 København S
Tlf. 32 58 40 26 / 24 81 03 36
Svend-Erik Nygaard
Svend-Erik NygaardAktivist
Willemoesgade 81, 2. tv, 2100 Kbh. Ø
Tlf. 50 47 57 10 / 35 42 46 65
Jette Skalshøi
Jette SkalshøiAktivist
Lilliendalsvej 15, 2600 Glostrup
Tlf. 22 73 20 88
Steen Dénis Thomsen
Steen Dénis ThomsenAktivist
Drejerpladsen 49, 2635 Ishøj
Tlf. 23 82 55 90
Pernille Legind
Pernille LegindAktivist
Smørum Parkvej 2 tv., 2765 Smørum
Tlf. 29 92 45 09
Thomas Elgaard Nielsen
Thomas Elgaard NielsenAktivist
Auderød Byvej 18B, 3300 Frederiksværk
Tlf. 26 30 90 26