Midt- og Vestsjælland-området

Hjem/DMK lokalt/Midt- og Vestsjælland-området
Midt- og Vestsjælland-området2019-10-29T20:46:17+01:00

Aktiviteter 2020

Ud over nedenstående arbejdes der på at arrangere:

  • Ræveslæbsprøve
  • DMK apporteringsprøve
  • JET 1 træning og test (Forår)
  • JET 2 træning og test (Efterår)
  • Ringtræning

…gældende for alle potentielle kurser kommer der mere information om dato mv. på hjemmesiden og vores facebook side.

Kommende begivenheder

lør 22

DMK Midt- og Vestsjælland : Marktræning

22. februar @ 08:00 - 12:00
søn 23
mar 01
mar 08
mar 15
mar 22
mar 29
apr 02
apr 08

Andre nyheder

Ny hjemmeside skal give landmænd inspiration om naturpleje til gavn for vildtet

Det dyrkede åbne land er hjemsted for en lang række vilde dyre- og plantearter. Som lodsejer kan du gøre en stor forskel for den natur, der er på din ejendom, blandt andet ved at skabe [...]

By |30. januar 2020|Meddelelser til medlemmer|0 Comments

Opdatering af kravene for optagelse på hanhunde- og tævelisterne

Da det nu snart er et år siden EU scanning blev indført som ekstra avlskrav for Kleiner Münsterländerne, skal hundene fremover være scannet for at kunne stå opført på  hanhunde- og tævelisterne samt stambog+ hanhunde- [...]

By |25. januar 2020|Meddelelser til medlemmer|0 Comments

Seneste resultater

Resultat(er) fra Korthaarklubben Ræveslæb ved Jyderup den 16-02-2020

DK04666/2011 Farum Linux
Ejer og fører: Dorthe Skougaard
Ikke bestået
dk07187/2017 Diesel
Ejer og fører: Jacob Lundgaard
Bestået, 4/4 point
Af: |16-02-2020 21:09|

Resultat(er) fra DKK udstilling i Fredericia den 08-02-2020

Championklasse

dk01105/2017 Jagtlystens Awesome Nala
Ejer og fører: Mona Storgaard
Excellent, 1. vinder, CK, Reserve-CACIB

Brugsklasse

dk04524/2017 Sparvath’s Vera
Ejer og fører: Rikke Hansen
Excellent, 1. vinder, CK, CERT

Brugsklasse

dk04554/2018 Jagtlystens Brave Bjudi-Horsia
Ejer og fører: Henning A. Petersen
Excellent, 2. vinder

Åben klasse

dk13216/2018 Fuglevang’s Thyra
Ejer og fører: Niels Peder Greve
Excellent, 1. vinder, CK, CACIB

Åben klasse

dk11715/2016 Amiga
Ejer og fører: Poul Madsen
Excellent, 2. vinder

Juniorklasse

SE49470/2019 Bina Amelialand
Ejer og fører: Ejer ikke registreret i DMK Base.
Excellent, 1. vinder, BIM, CK

Juniorklasse

dk02183/2019 Tjæreborgegnens Amazing Aya
Ejer og fører: Jan Robsøe
Excellent, 2. vinder, CK

Juniorklasse

dk02185/2019 Tjæreborgegnens Amazing Vilma
Ejer og fører: Peder Larsen
Excellent, 3. vinder

Juniorklasse

dk07102/2019 Jagtlystens Charming Molly
Ejer og fører: Michael Nielsen
Very Good, 4. vinder

Brugsklasse

dk06140/2018 Herrskapets Uran
Ejer og fører: Peter Jürgensen
Excellent, 1. vinder, CK, Reserve-CERT, CACIB

Brugsklasse

dk10487/2017 Fyrkildes Buster
Ejer og fører: Gert Gandrup
Excellent, 2. vinder, CK, Reserve-CACIB

Brugsklasse

dk17644/2016 Heikki
Ejer og fører: Jan Lundquist Larsen og Dorthe Winde
Excellent, 3. vinder

Juniorklasse

dk02179/2019 Tjæreborgegnens Amazing Tjalfe
Ejer og fører: Hans Lau Jensen
Excellent, 1. vinder, BIR, CK, CERT

Juniorklasse

dk04176/2019 Ebbe
Ejer og fører: Kirstren Rübner-Petersen
Excellent, 2. vinder

Juniorklasse

dk10980/2019 Igor Matice V.D. Chesannehof
Ejer og fører: Per Madsen
Excellent, 3. vinder

Hvalpeklasse

dk11868/2019 Gizmo
Ejer og fører: Ejnar Bro Brandt
SL, 1. vinder, BIK

Babyklasse

dk19602/2019 Lajgaard Diva von Tika
Ejer og fører: Nicole Lajgaard Solgaard
SL, 1. vinder, BIK
Af: |8-02-2020 12:33|

Resultat(er) fra DKK udstilling i Årslev (Skue, Uofficiel udstilling Kreds 3) den 02-02-2020

Brugsklasse

dk10402/2016 Chui
Ejer og fører: Elissabeth Refslund
Excellent, 1. vinder, BIR
Af: |10-02-2020 16:11|

Resultat(er) fra DMK udstilling i Gelsted Hallen den 01-02-2020

Brugsklasse

dk08843/2017 Gr.M. Sif
Ejer og fører: Finn Nederby
Very Good, 1. vinder

Åben klasse

dk08841/2017 Gr.M. Aura
Ejer og fører: Jens Smedegaard
Excellent, 1. vinder

Juniorklasse

dk16577/2019 Gr.M. Winde V.H. Meekenesch
Ejer og fører: Ejer ikke registreret i DMK Base.
Excellent, 1. vinder

Juniorklasse

VDH 292/18 Gr.M. Isa Vom Ortsberg
Ejer og fører: May-Brith og Lars
Excellent, 2. vinder

Championklasse

DK16803/2012 Jagthyttens Hejmaxi
Ejer og fører: Mona Storgaard
Excellent, 1. vinder, BIM, CK

Championklasse

dk01105/2017 Jagtlystens Awesome Nala
Ejer og fører: Mona Storgaard
Excellent, 2. vinder, CK

Brugsklasse

dk08669/2017 Kaya
Ejer og fører: Ellen Greve
Excellent, 1. vinder, CK, CERT

Brugsklasse

SE35264/2015 Choco
Ejer og fører: Ingemar Johansson, Sverige
Excellent, 2. vinder, CK, Reserve-CERT

Brugsklasse

dk04555/2018 Jagtlystens Brave Kira
Ejer og fører: Leif Hansen
Excellent, 3. vinder, CK

Brugsklasse

dk03141/2017 Lille Rev’s Fenja
Ejer og fører: Torben Hertz
Excellent, 4. vinder

Brugsklasse

dk04524/2017 Sparvath’s Vera
Ejer og fører: Rikke Hansen
Excellent

Brugsklasse

dk08670/2017 Kira
Ejer og fører: Bent Jensen
Excellent

Brugsklasse

dk17551/2016 Horsia’s Saffie
Ejer og fører: Peter Katholm
Very Good

Brugsklasse

dk17264/2017 Sneppegården Effi
Ejer og fører: Michael Bennick Slynge
Very Good

Brugsklasse

dk11264/2017 Borregaards Amazing Tessie
Ejer og fører: Allan Jensen
Very Good

Brugsklasse

dk01913/2018 Vandborg’s Frida
Ejer og fører: Morten højberg
Very Good

Åben klasse

dk17285/2016 Borremosens Birka
Ejer og fører: Bent Lise
Excellent, 1. vinder, CK

Åben klasse

dk07193/2017 Dakota
Ejer og fører: Allan Sarsgaard
Excellent, 2. vinder, CK

Åben klasse

dk00035/2017 Hedeskov’s Lia
Ejer og fører: Svend Erik Fritzen
Excellent, 3. vinder, CK

Åben klasse

dk17994/2016 Sneppegården Bes
Ejer og fører: Hans Christian Olsen
Excellent, 4. vinder, CK

Åben klasse

dk12489/2017 Grevegården Carla
Ejer og fører: Laila og Frank Møller Jensen
Excellent

Åben klasse

DK18490/2014 Aya
Ejer og fører: Morten Kusk
Excellent

Åben klasse

dk02948/2018 Bali
Ejer og fører: Henning Stærk
Excellent

Åben klasse

dk17717/2018 Grønsunds Sol
Ejer og fører: Anette Bruun Jacobsen
Very Good

Åben klasse

dk10674/2017 Bjørk
Ejer og fører: THORKILD HELGESEN
Very Good

Åben klasse

dk08702/2018 Tiggi
Ejer og fører: Uffe Pedersen
Very Good

Mellemklasse

dk04561/2018 Jagtlystens Brave Beta
Ejer og fører: Lars W. Sørensen
Excellent, 1. vinder, CK

Mellemklasse

dk10995/2018 Laika
Ejer og fører: Finn Brunsgaard Jacobsen
Excellent, 2. vinder

Juniorklasse

dk07101/2019 Jagtlystens Charming Chanel
Ejer og fører: Ghita Siggård
Excellent, 1. vinder, CK

Juniorklasse

dk07104/2019 Jagtlystens Charming Chianti
Ejer og fører: Annemarie Gormsen
Excellent, 2. vinder, CK

Juniorklasse

dk02186/2019 Tjæreborgegnens Amazing Chanel
Ejer og fører: Kurt Petersen
Excellent, 3. vinder

Juniorklasse

dk02183/2019 Tjæreborgegnens Amazing Aya
Ejer og fører: Jan Robsøe
Excellent, 4. vinder, CK

Juniorklasse

dk07142/2019 Ræhrbakken’s Penni
Ejer og fører: Ejer ikke registreret i DMK Base.
Excellent

Juniorklasse

dk02185/2019 Tjæreborgegnens Amazing Vilma
Ejer og fører: Peder Larsen
Excellent

Juniorklasse

dk10393/2019 Emma
Ejer og fører: Klaus og Hanne Søndergaard
Excellent

Juniorklasse

dk02181/2019 Tjæreborgegnens Amazing Dina
Ejer og fører: Kim Lago Nørgaard
Excellent

Juniorklasse

dk02501/2019 Bonney
Ejer og fører: Svend Åge Andersen
Very Good

Juniorklasse

dk17415/2018 Theia
Ejer og fører: Olav Thomsen
Very Good

Juniorklasse

dk07140/2019 Ræhrbakken’s Pippi
Ejer og fører: Ejer ikke registreret i DMK Base.
Very Good

Juniorklasse

dk07102/2019 Jagtlystens Charming Molly
Ejer og fører: Michael Nielsen
Very Good

Juniorklasse

dk17416/2018 Lucca
Ejer og fører: Jesper Boldsen
Very Good

Juniorklasse

dk07248/2019 Borregaards Beauty
Ejer og fører: Flemming B. Andersen
Very Good

Veteranklasse

DK10528/2011 Bernie
Ejer og fører: Rolf Hecht Knudsen
Excellent, 1. vinder, BIK, CK

Championklasse

DK09405/2015 Basil
Ejer og fører: Michelle Byskov Nielsen / Rene Bendtsen
Excellent, 1. vinder, BIR, CK

Championklasse

dk15890/2016 Caos
Ejer og fører: Karl H. Hamann
Excellent, 2. vinder, CK

Åben klasse

dk04879/2018 Gr.M. Rico
Ejer og fører: Jonas Fyhr Jørgensen
Excellent, 1. vinder, BIR, CK

Åben klasse

dk09956/2017 Gr.M. Aiko
Ejer og fører: Lars Laursen
Excellent, 2. vinder

Brugsklasse

dk17986/2016 Sneppegården D’ Cognac
Ejer og fører: Søren Baumann
Excellent, 1. vinder, CK, CERT

Brugsklasse

dk17644/2016 Heikki
Ejer og fører: Jan Lundquist Larsen og Dorthe Winde
Excellent, 2. vinder, CK, Reserve-CERT

Brugsklasse

dk11653/2017 Rufus
Ejer og fører: Ryan Thomsen
Excellent, 3. vinder, CK

Brugsklasse

dk18991/2016 Fuglejæger Dallas
Ejer og fører: Henrik Søgaard Jørgensen
Excellent, 4. vinder

Brugsklasse

dk10487/2017 Fyrkildes Buster
Ejer og fører: Gert Gandrup
Excellent

Brugsklasse

dk08666/2017 Thias
Ejer og fører: Hans Loose
Very Good

Brugsklasse

dk09342/2018 Hedeskov’s Marley
Ejer og fører: Carsten Trøjborg
Very Good

Brugsklasse

dk12510/2015 Simba
Ejer og fører: Niels Laugesen
Very Good

Brugsklasse

dk11656/2017 Rap
Ejer og fører: Kurt Degn
Very Good

Brugsklasse

dk04553/2018 Jagtlystens Brave Bonzo
Ejer og fører: Arne Nielsen
Disqualified

Hvalpeklasse

dk11873/2019 Gaia
Ejer og fører: Rolf Hecht Knudsen
SL, 1. vinder

Hvalpeklasse

dk13873/2019 Lille Rev’s Henna
Ejer og fører: Tonny Nielsen
SL, 2. vinder

Hvalpeklasse

dk11512/2019 Münsterboens NELLY
Ejer og fører: Martin Withøft
SL, 3. vinder

Hvalpeklasse

dk14512/2019 Langholmgaard Ajoko
Ejer og fører: Karsten Kristoffersen
SL, 4. vinder

Hvalpeklasse

dk11511/2019 Münsterboens MOLLY
Ejer og fører: Finn Ringgaard Pedersen
L

Babyklasse

dk19602/2019 Lajgaard Diva von Tika
Ejer og fører: Nicole Lajgaard Solgaard
SL, 1. vinder

Åben klasse

dk09344/2018 Hedeskov’s Max
Ejer og fører: Kurt Carlsen
Excellent, 1. vinder

Åben klasse

dk14695/2018 Sneppegården Futte
Ejer og fører: Jette Omann Andersen
Very Good, 2. vinder

Åben klasse

dk14804/2017 Thyboen’s Max
Ejer og fører: Michael Madsen
Very Good, 3. vinder

Åben klasse

DK18215/2014 Messi
Ejer og fører: Jens Jørgen Nielsen
Very Good, 4. vinder

Åben klasse

dk02726/2018 Zako
Ejer og fører: Mikkel Guldhammer
Very Good

Mellemklasse

dk18329/2018 Florian Farouche V.D.Chesannehof
Ejer og fører: Steen Holch Kristensen
Excellent, 1. vinder

Mellemklasse

dk13214/2018 Fuglevang’s Tico
Ejer og fører: Ejer ikke registreret i DMK Base.
Very Good, 2. vinder

Juniorklasse

dk04176/2019 Ebbe
Ejer og fører: Kirstren Rübner-Petersen
Excellent, 1. vinder, CK

Juniorklasse

dk10980/2019 Igor Matice V.D. Chesannehof
Ejer og fører: Per Madsen
Excellent, 2. vinder, CK

Juniorklasse

dk07100/2019 Jagtlystens Charming Cato
Ejer og fører: Christian Nøhr Hansen
Excellent, 3. vinder

Juniorklasse

dk02808/2019 Dalton
Ejer og fører: Karsten Kongaa
Very Good, 4. vinder

Juniorklasse

dk18119/2018 Vestjyden’s I-Canto
Ejer og fører: Mogens Blom
Very Good

Juniorklasse

dk01537/2019 Sparvath’s Ben
Ejer og fører: Ejer ikke registreret i DMK Base.
Disqualified

Hvalpeklasse

dk11868/2019 Gizmo
Ejer og fører: Ejnar Bro Brandt
SL, 1. vinder, BIK

Hvalpeklasse

dk14507/2019 Langholmgaard Amigo
Ejer og fører: Trine Krogh Pedersen og Jan Pedersen
SL, 2. vinder

Hvalpeklasse

dk14509/2019 Langholmgaard Arco
Ejer og fører: Steen Hamann
SL, 3. vinder

Hvalpeklasse

dk11515/2019 Fuglevang’s Urban
Ejer og fører: Ditte Gunthel Hansen
SL, 4. vinder

Hvalpeklasse

dk11871/2019 Glado
Ejer og fører: Ole Madsen
SL

Hvalpeklasse

dk12900/2019 Skårupegnens Django
Ejer og fører: Flemming Brandt
L

Hvalpeklasse

dk13869/2019 Lille Rev’s H Diesel
Ejer og fører: Visti Pej
L

Babyklasse

dk19477/2019 Caspar vom Keilerbruch
Ejer og fører: Per Benthin Strunge
SL, 1. vinder, BIK
Af: |1-02-2020 16:26|
Christian Nøhr Hansen
Christian Nøhr HansenAktivist
Svanevej 39, 4000 Roskilde
Tlf.: 23300203
Arne Nielsen
Arne NielsenAktivist
Fredensvej 17, 4295 Stenlille
Michael Pedersen
Michael PedersenAktivist
Gårdvejen 2, 4500 Nykøbing Sj.
Tlf.: 59305724 / 25176074
Benjamin Gunthel Hansen
Benjamin Gunthel HansenAktivist
Vollerupvej 69, 4400 Kalundborg
Tlf.: 31182205