dk03677/2022 DKCH MARKPR SECH NOCH NORDCH SEVCH KLBSCH Jagtlystens Dream Marcel DKJUCH
Kleiner Münsterländer han
Født den 04-03-2022
HD-status: | A |
HD index (dato): | 108 (02-04-2023) |
EU-status (dato): | Ikke registreret |
Farve/aftegninger: | Brun/Skimlet |
Højde: | 54 |
Opdrætter: | Mona Storgaard, Tjæreborg |
Ejer: | Mona Storgaard |
Hvalpe efter dk03677/2022 Jagtlystens Dream Marcel DKJUCH
Stambogsnr. og navn | Mor | Ejer |
---|---|---|
dk02559/2024 Bertha | dk03286/2021 Haugaardens Mary | Ejer ikke registreret i DMK Base. |
dk02558/2024 Tinde | dk03286/2021 Haugaardens Mary | Ejer ikke registreret i DMK Base. |
dk02557/2024 Wilma | dk03286/2021 Haugaardens Mary | Ejer ikke registreret i DMK Base. |
dk02556/2024 Zeus | dk03286/2021 Haugaardens Mary | Ejnar Bro Brandt |
dk02555/2024 Jack | dk03286/2021 Haugaardens Mary | Ejer ikke registreret i DMK Base. |
dk02554/2024 Anton | dk03286/2021 Haugaardens Mary | Ejer ikke registreret i DMK Base. |
Søskende til dk03677/2022 Jagtlystens Dream Marcel DKJUCH
Stambogsnr. og navn | Ejer |
---|---|
dk02462/2023 Jagtlystens Excited Freja | Ejer ikke registreret i DMK Base. |
dk02461/2023 Jagtlystens Excited Kila | Kim Pedersen |
dk02460/2023 Jagtlystens Excited Carla | Lone Rauff |
dk02459/2023 Jagtlystens Excited Diesel | Karsten Nissen |
dk02458/2023 Jagtlystens Excited Falco | Hans Lau Jensen |
dk03682/2022 Jagtlystens Dream Sari | Bent Kallehave |
dk03681/2022 Jagtlystens Dream Sia | Taija Jessen og Lars Lynge Hansen |
dk03680/2022 Jagtlystens Dream Duchess | Vivian Vikkelsøe Skøtt |
dk03679/2022 Jagtlystens Dream Tjalfe | Bo Marker |
dk03678/2022 Jagtlystens Dream Jesper | Maurice Coenen, Holland |
Prøveresultater for dk03677/2022 Jagtlystens Dream Marcel DKJUCH
Resultater skrevet med kursiv er ikke anerkendte.
Alsidige prøver:
Prøvedato | Arrangør | Sted | Type | Resultat |
---|---|---|---|---|
08-09-2023 | Anlægsprøveudvalget | Samsø (AT ) | HZP | , Bestået 156 point, prøvens bedste hund |
02-09-2023 | Verband für KleineMünsterländer Vorstehehunde e.V | Bersenbrück, Tyskland | HZP | , Bestået 185 point |
15-04-2023 | JGV Schleswig-Holstein | Osterhever, Tyskland | VJP | , Bestået 68 point |
02-04-2023 | Anlægsprøveudvalget | Mandø ( UT ) | UT | , Bestået 77 point, prøvens bedste hund |
11-02-2023 | DMK | Tjæreborg | JET1 | Bestået |
Apporteringsprøver:
Prøvedato | Arrangør | Sted | Type | Resultat |
---|---|---|---|---|
01-03-2024 | DMK | Tjæreborg | Ræveslæb | Ikke bestået |
20-09-2023 | SJD | Rødekro (SJD udvidet Apporteringsprøve) | Jægerforbundets Udvidet Apporteringsprøve | Bestået, KK 216 point |
01-07-2023 | SJD | Ribe | Slæb og Apporteringsprøve | Bestået, 30 point |
14-06-2023 | SJD | Rødekro | DJU Apporteringsprøve | Bestået, 30 point |
Schweissprøver:
Prøvedato | Arrangør | Sted | Type | Resultat |
---|---|---|---|---|
28-04-2024 | DMK | Vedhoved Skov | 1000 meter / 40 timer | 2. præmie |
13-04-2024 | DRK | Esbjerg | 400 meter / 20 timer | 1. præmie, prøvens bedste hund |
12-02-2024 | DMK | Solbjerg | 1000 meter / 20 timer | 1. præmie, Rapportering 1. præmie |
15-10-2023 | DMK | Vedhoved | 1000 meter / 40 timer | 1. præmie |
13-08-2023 | DMK | Blåvand | SUD 1000 meter / 40 timer | SUD bestået 20 point, prøvens bedste hund |
24-07-2023 | Sverige | Viltspårprøve (Dreverklubben) | 1. præmie | |
23-07-2023 | Sverige | Gåallsered Viltspårprøve (SVK Klubben) | 1. præmie | |
22-07-2023 | Sverige | Raneved Viltspårprøve (VVK Klubben) | 1. præmie | |
21-07-2023 | Sverige | Alingsås Viltspårprøve (Drever Klubben) | 2. præmie | |
16-07-2023 | Korthaarklubben | Torsted | 400 meter / 20 timer | 2. præmie |
29-04-2023 | Basset Klubben | Klosterhede Plantage | SUD 1000 meter / 40 timer | SUD bestået 5 point |
26-02-2023 | DMK | Vedhoved Skov | 1000 meter / 40 timer | 1. præmie |
29-01-2023 | DMK | Blåvand/Bordrup Plantage | SUD 1000 meter / 20 timer | SUD bestået 25 point, prøvens bedste hund |
14-01-2023 | DMK | Bordrup Plantage | 1000 meter / 20 timer | 1. præmie, pokal, prøvens bedste hund |
16-09-2022 | DRK | Løvenholm Gods / Grenå | 400 meter / 20 timer | 1. præmie |
04-07-2022 | DMK | Blåvand | 400 meter / 3 timer | 1. præmie, prøvens bedste münsterländer |
Dokumenterede brugsegenskaber:
Ingen resultater registreret i DMK Base.Brugs- og markprøver:
Prøvedato | Arrangør | Sted | Klasse | Resultat | Kritik |
---|---|---|---|---|---|
24-03-2024 | DMK | Hjerm | International Vinderklasse | Udgået | Se kritik |
23-03-2024 | DMK | Hammel | Åben klasse | 1. præmie | Se kritik |
22-03-2024 | DMK | Ans / Viborg | Åben klasse | 0 | Se kritik |
17-03-2024 | SJD | Tjæreborg | Åben klasse | 0 | Se kritik |
12-03-2024 | SJD | Vamdrup | Åben klasse | 0 | Se kritik |
04-03-2024 | SJD | Tjæreborg | Åben klasse | 0 | Se kritik |
03-03-2024 | SJD | Ribe | Åben klasse | 0 | Se kritik |
02-03-2024 | SJD | Viborg | Åben klasse | 2. præmie | Se kritik |
05-02-2024 | DMK | Henneland og Stausø (Skovfugleprøve) | Åben klasse | 2. præmie | Se kritik |
21-11-2023 | SJD | Tjæreborg | Åben klasse | 1. præmie | Se kritik |
05-11-2023 | SJD | Tjæreborg | Åben klasse | 0 | Se kritik |
28-10-2023 | SJD | Rødekro | Åben klasse | 2. præmie | Se kritik |
20-10-2023 | SJD | Bramming | Brugsklasse | 0 | Se kritik |
14-10-2023 | SJD | Tjæreborg | Åben klasse | 2. præmie | Se kritik |
08-10-2023 | SJD | Ribe | Åben klasse | 0 | Se kritik |
19-09-2023 | SJD | Gram | Brugsklasse | 0 | Se kritik |
17-09-2023 | Ukendt | Stoholm (Dansk Drentsche Patrijshond Klub) | Åben klasse | 0 | Se kritik |
10-09-2023 | SJD | Ribe | Unghundeklasse | 0 | Se kritik |
05-04-2023 | SJD | Tjæreborg | Unghundeklasse | 2. præmie | Se kritik |
03-04-2023 | SJD | Thy | Unghundeklasse | 2. præmie | Se kritik |
25-03-2023 | DMK | Hammel / Hobro | Unghundeklasse | IFF | Se kritik |
12-03-2023 | SJD | Esbjerg | Unghundeklasse | 0 | Se kritik |
Andre resultater:
AD-0, - OCD-fri, - EUJW23, - AGRIAJW23, - CIB-J, - HAHV23, - BORNHV23, - NORDJV23, - NORDV23, - SISHB, - SIJSB, - SIEEHSJC-G, - Kaninslæb 400 meter. 1.præmie, - DEVDHEJSH23, - DEFRÛJJSG23, - DEFRÛJJSG23, - EUCJW23, - EUCVW23, - SIBBSC-G,-DEVDHJCH, - NOJUBJV23, - NOJV23, -NORDV23, - VIV23,- DKKV23, - CHCH(U) - Svensk Vinner 23,- Polen Vinder 24,Udstillingsresultater for dk03677/2022 Jagtlystens Dream Marcel DKJUCH
Udstillingsdato | Arrangør | Sted | Klasse | Resultat | Kritik |
---|---|---|---|---|---|
12-05-2024 | DKK | Roskilde | Championklasse | Excellent, 1. vinder | Se kritik |
11-05-2024 | DKK | Roskilde | Championklasse | Excellent, 1. vinder, CK, CACIB | Se kritik |
10-05-2024 | DKK | Roskilde (Nordisk) | Championklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CK, CERT | Se kritik |
25-04-2024 | Zagreb, Kroatien | Championklasse | Excellent, 2. vinder, Reserve-CERT | ||
25-04-2024 | Zagreb (World Dog Show 2024) | Championklasse | Excellent, 3. vinder | ||
24-04-2024 | Zagreb, Croatien | Championklasse | Excellent, 2. vinder, Reserve-CERT | ||
11-02-2024 | Katowice-Gliwice, Polen | Championklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CERT | Se kritik | |
10-02-2024 | DKK | Fredericia | Championklasse | Excellent, 1. vinder, CK, Reserve-CACIB | Se kritik |
03-02-2024 | DMK | Gelsted Hallen | Championklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CK | Se kritik |
12-01-2024 | Sverige | Göteborg | Championklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CK, CACIB | Se kritik |
11-01-2024 | Sverige | Göteborg (National) | Championklasse | Excellent, 2. vinder, CK | Se kritik |
09-12-2023 | Sverige | Stockholm ((Nordisk) | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CK, CERT | Se kritik |
25-11-2023 | Norge | Sandefjord (Nordisk) | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, CK | Se kritik |
18-11-2023 | Geneva | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CERT, CACIB | ||
17-11-2023 | Geneva (Udstilling nr.2. d. 17.11.2023) | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CERT, CACIB | ||
17-11-2023 | Geneva | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CERT | ||
12-11-2023 | DKK | Herning | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, CK, CERT | Se kritik |
11-11-2023 | DKK | Herning | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, CK, CERT | Se kritik |
03-11-2023 | Sverige | Växjo | Brugsklasse | Excellent, BIR, CK, CERT, CACIB | |
24-09-2023 | DKK | Roskilde | Brugsklasse | Excellent, 2. vinder | Se kritik |
23-09-2023 | DKK | Roskilde | Brugsklasse | Excellent, 2. vinder | Se kritik |
22-09-2023 | DKK | Roskilde (Nordisk) | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CK | Se kritik |
03-09-2023 | DKK | Horne (Kreds 11-Nordisk Udstilling) | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, CK | Se kritik |
20-08-2023 | DKK | Vejen | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, CK, CACIB | Se kritik |
19-08-2023 | DKK | Vejen ( Nordisk ) | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CK, CERT | Se kritik |
18-08-2023 | DKK | Vejen | Brugsklasse | Excellent, 2. vinder, CK, Reserve-CACIB | Se kritik |
12-08-2023 | DMK | Bredsten | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CK, CERT | Se kritik |
05-08-2023 | Oldenburg | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CERT, CACIB | ||
04-08-2023 | Oldenburg | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, BIM, CERT, CACIB | ||
30-07-2023 | Gelsenkirchen, Tyskland | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, CERT, Reserve-CACIB | Se kritik | |
09-07-2023 | Norge | Sandefjord | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CK | Se kritik |
08-07-2023 | Norge | Sandefjord (Nordisk) | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CK, CERT | Se kritik |
07-07-2023 | Norge | Sandefjord | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder, CK, CERT | Se kritik |
25-06-2023 | DKK | Bornholm | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CK, CERT, CACIB | Se kritik |
24-06-2023 | DKK | Bornholm | Brugsklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CK, CERT, CACIB | Se kritik |
20-05-2023 | DMK | Ribe | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder, BIR, CK, CERT | Se kritik |
19-05-2023 | DKK | Herning (European Dog Show 2023) | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder, CK | |
18-05-2023 | DKK | Herning | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder, CK, Reserve-CERT | |
13-05-2023 | Dortmund | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder, BIK | ||
12-05-2023 | Dortmund (Europasieger Ausstellung) | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder | Se kritik | |
06-04-2023 | DKK | Nykøbing F (Nordisk) | Juniorklasse | Good | Se kritik |
12-02-2023 | DKK | Fredericia | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder, CK, Reserve-CERT | Se kritik |
04-02-2023 | DMK | Gelsted Hallen | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder, CK | Se kritik |
28-01-2023 | Mouscron, Belgien | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder, BIM, CK | Se kritik | |
08-01-2023 | Sverige | Göteborg (National) | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder, CK | Se kritik |
07-01-2023 | Sverige | Göteborg | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder, CK | Se kritik |
11-12-2022 | Kassel | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder, BIM | Se kritik | |
10-12-2022 | Kassel | Juniorklasse | Excellent, 1. vinder, BIM | Se kritik | |
13-11-2022 | DKK | Herning (DKV 2022) | Hvalpeklasse | SL, 1. vinder, BIK | Se kritik |
12-11-2022 | DKK | Herning | Hvalpeklasse | SL, 1. vinder, BIK | Se kritik |
04-11-2022 | Sverige | Vaxjö | Hvalpeklasse | Excellent, 1. vinder, BIK | |
25-09-2022 | DKK | Ballerup | Hvalpeklasse | SL, 1. vinder, BIK | Se kritik |
13-08-2022 | DMK | Bredsten | Babyklasse | SL, 1. vinder, BIK | Se kritik |
06-08-2022 | DKK | Kreds 5 Horsens Dyrskueplads (Nordisk) | Babyklasse | SL, 1. vinder, BIK | Se kritik |
12-06-2022 | FJD | Vissenbjerg | Babyklasse | SL, 1. vinder, BIK | Se kritik |