Meddelelser til medlemmer

//Meddelelser til medlemmer
Meddelelser til medlemmer 2017-03-21T23:26:40+00:00

Gratis blodprøve ved DMK’s jubilæum i weekenden i Horsens

I forbindelse med DMK’s jubilæum tilbydes klubbens medlemmer at få foretaget en gratis blodprøve. Blodprøverne vil blive opbevaret ved Københavns Universitet til brug for en evt. fremtidige DNA test i forbindelse med afdækning af arvegang [...]

By | juni 28th, 2018|Meddelelser til medlemmer|0 Comments

Program for jubilæumsweekenden 2018

Torsdag fra kl. 17.00 ved hovedindgang Indkvartering til campingplads samt udlevering af kuponer til forplejning sker ved John og Jonna Sørensen tlf. 40768611. Indkvartering til værelser samt udlevering af kuponer til forplejning sker ved Jens Foldager og [...]

Referat af Dansk Münsterländer Klubs generalforsamling den 26. maj 2018 i Ejby

Generalforsamlingen blev afholdt i Ejby Hallen, Halvej 5, 5592 Ejby fra kl. 11:00 til 15:00. Dagsorden i henhold til vedtægterne: Valg af dirigent K.K. Jensen blev valgt som dirigent og erklærede generalforsamlingen for lovligt indkaldt. [...]

By | maj 28th, 2018|Meddelelser til medlemmer|0 Comments

DMK’s hjemmeside og EU’s nye persondataforordning

I morgen, den 25. maj, træder EU's nye persondataforordning i kraft. Forordningen har til formål at styrke og harmonisere beskyttelsen af persondata i EU, og alle virksomheder i EU er underlagt forordningen. Fordi Dansk Münsterländer [...]

By | maj 24th, 2018|Meddelelser til medlemmer, Nyheder|0 Comments

Frederik Nebeling stiller op til bestyrelsen

Frederik Nebeling stiller op til en suppleantpost i DMK's bestyrelse til klubbens generalforsamling den 26. maj 2018. Læs her en kort præsentation af Frederik: Jeg er 26 år gammel og fra København. Til dagligt arbejder [...]

By | maj 19th, 2018|Meddelelser til medlemmer|0 Comments

Generalforsamling 2018: Regnskab, forslag og foredrag om EU

Regnskab for det forgange år samt forslag til den kommende generalforsamling kan nu ses i indkaldelsen til generalforsamlingen. I forbindelse med generalforsamlingen den 26. maj 2018 ønsker bestyrelsen og avlsvejledningen at afholde et informationsmøde omkring [...]

By | maj 18th, 2018|Meddelelser til medlemmer|0 Comments

Referat af DMK’s online bestyrelsesmøde den 30. april 2018

Deltagere: Lars Thunberg (LT) Benjamin Gunthel Hansen (BH) Peter Katholm (PK) Michael Østergaard (MØ) Thomas E. Nielsen (TEN) Rune Riishøj (RR) Susanne Holst (SH) Afbud: Morten Vestergaard (MV) Jens Brandt (JB) Valg af referent og [...]

By | maj 15th, 2018|Meddelelser til medlemmer|0 Comments

Ny organisation for de stående jagthunde på plads

FJD, DKK og DJ har fastlagt vedtægterne til en ny organisation for de stående jagthunde. Organisationen erstatter fra 1. januar 2019 DJU. Forhandlingsudvalget vil holde et afsluttende møde inden udgangen af juni, hvorefter depechen gives videre [...]

By | maj 9th, 2018|Meddelelser til medlemmer|0 Comments

Opdatering fra bestyrelsen: Morten Vestergaard udtræder

Morten Vestergaard har desværre valgt at træde ud af bestyrelsen grundet private årsager. På vegne af bestyrelsen vil jeg gerne takke Morten for hans store engagement og de mange gode og konstruktive diskussioner, der har været igennem [...]

By | maj 8th, 2018|Meddelelser til medlemmer|0 Comments