Viborg-området

Hjem/DMK lokalt/Viborg-området
Viborg-området2019-10-15T23:05:37+02:00

Se også DMK-Viborg’s hjemmeside: Klik her.

DMK-Viborg: Program 2020

Kommende begivenheder

tors 02

Udendørs træning på Klostermarken

2. april @ 18:00 - 20:00
Vinkelvej 34
Viborg
Danmark
tors 09

Udendørs træning på Klostermarken

9. april @ 18:00 - 20:00
Vinkelvej 34
Viborg
Danmark
tors 16

Udendørs træning på Klostermarken

16. april @ 18:00 - 20:00
Vinkelvej 34
Viborg
Danmark
tors 23

Udendørs træning på Klostermarken

23. april @ 18:00 - 20:00
Vinkelvej 34
Viborg
Danmark
tors 30

Udendørs træning på Klostermarken

30. april @ 18:00 - 20:00
Vinkelvej 34
Viborg
Danmark
maj 07

Udendørs træning på Klostermarken

7. maj @ 18:00 - 20:00
Vinkelvej 34
Viborg
Danmark
maj 14

Udendørs træning på Klostermarken

14. maj @ 18:00 - 20:00
Vinkelvej 34
Viborg
Danmark
maj 21

Udendørs træning på Klostermarken

21. maj @ 18:00 - 20:00
Vinkelvej 34
Viborg
Danmark
jun 04

Målrettet Schweisstræning

4. juni @ 19:00 - 22:00
jun 28

Andre nyheder:

Alle aflysninger i DMK

Neden for er angivet de aflysninger, der er blevet meldt ind fra DMK's lokale områder DMK-Viborg: Aflysning af alle aktiviteter resten af marts. Det betyder helt konkret at følgende arrangementer er aflyst. • PH aften, [...]

DMK-Viborg: Aflysning af alle aktiviteter resten af marts.

Det betyder helt konkret at følgende arrangementer er aflyst. • PH aften, denne gang d. 18. marts. • Årsmøde d. 19. marts. • Introduktion til udendørstræning d. 19 marts. • 1. udendørs træning torsdag d. [...]

By |13. marts 2020|Viborg-området|0 Comments

DMK-Viborg inviterer alle münsterländere til marktræning på Kongenshus Hede’s 1200ha.

  Lørdag 29. februar og Søndag 1. marts 2020 kl. 9.30 Parole på parkeringspladsen Vestre Skivevej 142, Daugbjerg, 8800 Viborg Her indeles på hold og tildeles kort over terræn Alle Münsterländerer fra hele Danmark er [...]

DMK-Viborg: Resultater fra afslutning af forårstræning den 13. maj 2018

DMK Viborg havde afslutning på forårs træningen den 13. maj 2018 på Klostermarken. Der var mange til familie dagen i det gode vejr, hvor vi sluttede med grillpølser. Der var sponsor præmier fra Hike og [...]

DMK-Viborg: Resultater fra lokal schweissprøve den 24. juli 2017

Hold: 1 Dommer Henriette Vincents. Stifinder Svend Jacobsen & Bjørn Toudahl Stambogsnr. Hundens navn Ejer og fører Disciplin Præmiering DK08502/2016 Charlie Kim B. Grouleff 400/3 1. Pr. - Kastestang bedste 3 timer. DK08714/2016 Grevegårdens [...]

Seneste resultater

Resultat(er) fra SJD Markprøve ved Dalbyovre den 08-03-2020

dk17646/2016 Bison
Ejer og fører: Jens Ole Salling
Åben klasse, 3. præmie
Af: |8-03-2020 16:59|

Resultat(er) fra SJD Markprøve ved Viborg den 06-03-2020

dk17646/2016 Bison
Ejer og fører: Jens Ole Salling
Åben klasse, 0
dk16711/2013 Freja
Ejer og fører: Preben Jørgensen
Åben klasse, 0, prøvens bedste münsterländer
DK10087/2015 Gudenådalens Cira
Ejer og fører: Tage S. Nielsen
Åben klasse, 0
Af: |6-03-2020 16:24|

Resultat(er) fra DMK udstilling i Gelsted Hallen den 01-02-2020

Mellemklasse

dk10995/2018 Laika
Ejer og fører: Finn Brunsgaard Jacobsen
Excellent, 2. vinder
Af: |1-02-2020 18:55|

Resultat(er) fra Basset Klubben Schweissprøve ved Klosterheden den 16-11-2019

dk07370/2019 Gudenådalens Dino
Ejer: Niki Nedergaard Steinmeier Nielsen, fører: Bjørn Toudahl
1. præmie
DK21458/2008 Marco
Ejer og fører: Bjørn Toudahl
2. præmie, Rapportering 2. præmie
dk04018/2016 Skårupegnens Balder
Ejer: Mette Post, Michael Post, , fører: Bjørn Toudahl
1. præmie, Rapportering 1. præmie
Af: |16-11-2019 19:15|

Resultat(er) fra DKK udstilling i Herning den 02-11-2019

Brugsklasse

DK09408/2015 Boogie
Ejer og fører: Christina Brandhof
Excellent, 1. vinder, BIM, CK, CERT, CACIB
Af: |2-11-2019 13:03|

Resultat(er) fra SJD Markprøve ved Sydsjælland den 13-10-2019

DK05874/2013 Ayla
Ejer og fører: Rune Riishøj
Danmarksmesterskab, Udgået
Af: |14-10-2019 10:59|

Resultat(er) fra Dansk Retriever Klub Schweissprøve ved Hønning Plantage den 13-10-2019

DK21458/2008 Marco
Ejer og fører: Bjørn Toudahl
0
Af: |14-10-2019 11:08|

Resultat(er) fra SJD Markprøve ved Ballum den 07-10-2019

dk08714/2016 Grevegården Frej
Ejer og fører: Thomas Asger Hansen
Brugsklasse, 0
Af: |12-10-2019 15:53|

Resultat(er) fra SJD Markprøve ved Skive den 04-10-2019

dk17646/2016 Bison
Ejer og fører: Jens Ole Salling
Brugsklasse, 0
Af: |4-10-2019 21:08|

Resultat(er) fra DMK Markprøve ved Stenlille den 22-09-2019

DK05874/2013 Ayla
Ejer og fører: Rune Riishøj
International Vinderklasse, 2. vinder, CK
Af: |22-09-2019 20:12|

Resultat(er) fra DJ Jægerforbundets Udvidet Apporteringsprøve ved Rødekro den 18-09-2019

DK04780/2013 Hedeskov’s Jarko
Ejer og fører: Kirsten Rübner-Petersen
Ikke bestået
Af: |19-09-2019 10:15|

Resultat(er) fra SJD Markprøve ved Hobro den 13-09-2019

dk08714/2016 Grevegården Frej
Ejer og fører: Thomas Asger Hansen
Åben klasse, 0
dk04018/2016 Skårupegnens Balder
Ejer og fører: Mette Post, Michael Post,
Åben klasse, 0
dk17646/2016 Bison
Ejer og fører: Jens Ole Salling
Åben klasse, 0
Af: |13-09-2019 17:50|

Resultat(er) fra DMK Schweissprøve ved Jenle plantage den 08-09-2019

dk07371/2019 Gudenådalens Duke
Ejer og fører: Tage S. Nielsen
1. præmie
Af: |8-09-2019 19:20|

Resultat(er) fra Schweisshundeforeningen Schweissprøve ved Tversted, Nordjylland den 01-09-2019

DK21458/2008 Marco
Ejer og fører: Bjørn Toudahl
0
Af: |1-09-2019 18:05|

Resultat(er) fra DJ Jægerforbundets Udvidet Apporteringsprøve ved Viborg den 25-08-2019

dk17646/2016 Bison
Ejer og fører: Jens Ole Salling
Bestået, RK 228 point, prøvens bedste hund
Af: |25-08-2019 19:00|

Resultat(er) fra DJ DJU Apporteringsprøve ved Viborg den 25-08-2019

dk10994/2018 Asti
Ejer og fører: Preben Jørgensen
Bestået, 28 point
dk10995/2018 Laika
Ejer og fører: Finn Brunsgaard Jacobsen
Ikke bestået
Af: |27-08-2019 09:00|

Resultat(er) fra DMK Schweissprøve ved Sjørup Skov den 18-08-2019

dk02811/2019 Aika
Ejer og fører: Jan Germandsen
1. præmie, pokal, prøvens bedste hund
dk10994/2018 Asti
Ejer og fører: Preben Jørgensen
1. præmie, pokal
DK16704/2013 Choppy
Ejer og fører: Peter John Sørensen
2. præmie
Af: |18-08-2019 20:38|
Tage S. Nielsen
Tage S. NielsenKontaktperson
Långawten 34, Frausing, 8643 Ans By
Tlf. 21 22 32 62
Finn Brunsgaard Jacobsen
Finn Brunsgaard JacobsenAktivist
Løgstørvej 13, 8800 Viborg
Tlf. 21 77 83 51 / 86 62 45 94
Mette Post
Mette PostAktivist
Stenhøjvej 3, 8450 Hammel
Tlf. 40 76 11 84
Preben Jørgensen
Preben JørgensenAktivist
Gl. Århusvej 240, 8800 Viborg
Tlf. 23 83 50 04
Bjørn Toudahl
Bjørn ToudahlAktivist
Hobro landevej 13, Foulum, 8830 Tjele
Tlf. 25 60 88 73
Jens Ole Salling
Jens Ole SallingAktivist
Krabbesgade 34, 8620 Kjellerup
Tlf. 21 62 18 87
Maria Waack-Möller
Maria Waack-MöllerWebmaster
Lærkevej 5, 8370 Hadsten
Tlf. 51 33 13 51